سرنوشت شگفت‌انگیز «امیلی پولن»

الهام ربیعی - یک‌شنبه، 14 بهمن 1397

فیلم سرنوشت شگفت‌انگیز امیلی پولن که با نام امیلی در سراسر دنیا شناخته شده فیلمی در ژانر کمدی-رمانتیک ساخته ژان پیر ژونه و بازی آدری توتو محصول سال 2001 است. امیلی با بودجه ۱۰ میلیون دلاری ساخته شد اما به فروش رویایی ۱۷۳٫۹ میلیون دلاری رسید که با توجه به بودجه کم و هم چنین سال ساخت موفقیتی بسیار بزرگ محسوب می‌شود. فیلم از زبان کسی روایت می شود که از بیرون شاهد ماجراست و ظاهرا تمام اتفاقات زندگی امیلی را می داند. امیلی دختری معمولی با زندگی معمولی و چهره معمولیست که زندگی آرام و کسالت‌باری دارد و عاشق تنهایی است. امیلی با تمام خجالتی بودنش دنیای فانتزی خودش را دارد و عاشق این است که با روش‌های هیجان‌انگیز زندگی آدم‌های اطرافش را تغییر دهد و بهتر کند. او گارسن کم‌حرف و درون‌گرای یک کافه است و در جریان داستان عاشق نینوی خیال‌باف و حواس‌پرت می شود. در ادامه فیلم شاهد تلاش‌های امیلی برای رویارویی با نینو به روش‌های هیجان‌انگیز هستیم.

نماد‌های فیلم امیلی ؛

نمادگرایی یکی از ویژگی‌های مهم این فیلم به شمار می رود. در کل فیلم رنگ قرمز بسیار به چشم می‌خورد که نشان‌دهنده گرما، انرژی، شور و عشق است. مکان‌های محصور مانند غرفه‌های عکس، جعبه‌های اسباب‌بازی، دوربین‌ها و فریم‌های عکس در صحنه‌های بسیاری دیده می‌شوند. این مکان‌ها نشان‌دهنده ترس امیلی از رویارویی با دنیای بیرون است و فضاهای بسته موجب ایجاد حس امنیت در او می‌شوند. نماد دیگر این فیلم مجسمه کوتوله پدر امیلی است که رویای او در مورد سفر به دور دنیا را نشان می‌دهد که به خاطر تنفر همسرش از مسافرت به دست فراموشی سپرده شده. امیلی این مجسمه را همراه دوستش که مهماندار هواپیماست به سفر دور دنیا می فرستد و عکس‌هایی از طرف او برای پدر ارسال می کند تا آرزوی فراموش شده‌اش را به او یادآور شود. این نمادها در سراسر فیلم به مخاطب کمک می‌کند تا درک بهتری از فیلم به دست آورد.

یان تیرسن و موسیقی بی‌نظیر امیلی ؛

فیلم امیلی پولن

یان تیرسن نوازنده و آهنگساز فرانسوی است که بعد ساختن موسیقی فیلم امیلی به شهرت بین المللی دست یافت. قبل از این فیلم او بیرون از فرانسه ناشناخته بود. پیر ژونه می گوید «برای موسیقی فیلم امیلی چیزی کاملا متفاوت در ذهنم بود تا اینکه روزی یکی از دستیاران تولید سی دی از کارهای یان تیرسن برایم آورد که به نظرم بسیار فوق‌العاده بود و تمام آلبوم‌های او را خریدم. سپس با یان تماس گرفتم و از او دعوت کردم که در صورت تمایل برای امیلی موسیقی بسازد. بعد از دو هفته او نوزده قطعه برای فیلم ساخته بود.»

همه منتقدان در این موضوع اتفاق نظر دارند که موسیقی فیلم می تواند منجر به موفقیت یا شکست آن شود. طول عمر و تاریخ انقضای فیلم هم بستگی به موسیقی آن دارد. موسیقی متن فیلم امیلی از آن دسته است که هر بار با شنیدنش مخاطب دوست دارد دوباره فیلم را ببیند. یان تیرسن با اینکه قبل از فیلم امیلی تجربه ساختن موسیقی فیلم را نداشته اما کاری می کند که این فیلم و موسیقی فوق‌العاده‌اش برای همیشه در ذهن مخاطبان نقش ببندد.

برای ساخت موسیقی متن فیلم که هم‌پای داستان پیش می رود و اوج و فرودهای صحنه‌ها را با نت‌های موسیقی روایت می کند، از آلات موسیقی بسیاری استفاده کرده است. او با استفاده از چرخ دوچرخه در پایان قطعه «La Dispute» که در ابتدای فیلم آنرا می‌شنویم صدایی خاص تولید می کند و در همه قطعه‌های موسیقی متن امیلی با استفاده از آکاردئون و هارپسیکورد موسیقی ایده‌آل ژان پیر ژونه را می سازد که نشان‌دهنده سبک کارگردان نیز است. موسیقی این فیلم در عین رمانتیک بودن بسیار شاد و پرانرژی است. در صحنه‌ای که امیلی پیرمرد نابینا را در خیابان‌های پاریس راه می‌برد و همه چیز را برایش توصیف می کند، موسیقی لذت وصف‌ناپذیری را به بیننده انتقال می دهد. بی‌شک موسیقی متن امیلی تأثیر به‌سزایی در موفقیت فیلم داشته و حس عمیق هر صحنه را به مخاطب منتقل می کند. می توان گفت امیلی بدون موسیقی متن یان تیرسن قطعا کامل نبود.