• loading

    loading

    0:00

معرفی ساز ترومبون (Trombone) به همراه ویدئوی آموزشی

زری هاشمی

یک‌شنبه، 23 تیر 1398

ترومبون تنها ساز در خانواده سازهاي برنجي است كه براي تغيير زير و بمي (pitch) به جاي valve از اسلايد استفاده مي‌كنند. ترومبون استاندارد از لوله‌هاي نازك بلند ساخته شده است. دو لوله U شكل در انتهاي مخالف به هم وصل مي‌شوند و يك شكل S بوجود مي‌آورند. يكي از اين لوله‌ها داخل ديگري مي لغزد بنابراين كل طول لوله مي‌تواند افزايش يا كاهش يابد. براي نواختن Trombone، آن را افقي نگه داشته، با تغيير فشار هوا در داخل دهانه و با استفاده از دست راست براي براي تغيير pitch با به جلو راندن يا كشيدن اسلايد به يكي از هفت مكان مختلف مي توانيد Trombone را بنوازيد. اگر ترومبون را بطور مستقيم به بيرون بكشيد طول ان به 9 پا مي رسد. معمولاً 3 نوع ترمبون در اركسترا وجود دارد و اين سه نوع pitch هايي در يك محدوده صدايي همانند ويولنسل و باسون مي نوازند. معمولاً سه Trombone با هم هارمونيك ها را مي نوازند.

ترومبون يكي از سازهاي خانواده سازهاي برنجي است. همانند تمام سازهاي برنجي، صدا از طريق ارتعاش لبها روي سبب ارتعاش هواي داخل ساز مي شود بوجود مي آيد. تقريباً تمامي Trombone ها يك مكانيزم اسلايد تلسكوپي دارند كه با تغيير طول ساز pitch را تغيير مي دهد. بسياري از تروبون هاي مدرن از rotary valve به عنوان وسيله اي براي پائين اوردن pitch ساز استفاده مي‌كنند. انواعي از Trombone همانند valve trombone و superbone همانند ترومپت داراي سه valve هستند.

كلمه trombone از كلمه ايتاليايي tromba  (trumpet) و one (يك پسوند به معناي بزرگ) گرفته شده كه در مجموعه به معناي ترومپت بزرگ است. ترومبون عمدتاً همانند همتاي  خودش valve trombone ، باريتون داراي يك فضاي داخلي (bore) استوانه اي است و برخلاف euphonium و horn كه فضاي داخلي انها مخروطي است. رايج ترين نوع Trombone ها تنور Trombone و باس Trombone هستند.  

ساختار ساز ترومبون (Trombone)؛‌

ساز ترومبون

ترومبون اساساً يك لوله استوانه است كه به صورت يك s كشيده خميده شده است. به جاي اينكه كاملاً از يك انتها تا انتهاي ديگر كاملاً به شکل استوانه‌اي باشد، لوله يك سري پيچيده اي از taper‌ها است كه كوچک ترين آنها در رسيور دهانه و بزرگ‌ترين آنها قبل از bell flare است. طراحي اين taperها روي زير و بمي ساز تاثير دارد. همانند ساير سازهاي برنجي، صدا با دميدن هوا از لب‌هاي جمع شده باعث توليد ارتعاش هوا شده و يك موج ايستا در ساز ايجاد مي‌كند.

دهانه فنجاني شكل قابل جدا شدن مشابه هورن باريتون و به ترومپت نيز نزديك است. اين قسمت داراي يك ونتوري است كه يك انقباض كوچك ستون هوا است كه به مقاومت هوا مي‌افزايد كه اين امر تا حد زيادي روي صداي ساز تاثير مي‌گذارد و در داخل رسيور دهانه در قسمت اسلايد وارد مي‌شود. قسمت اسلايد مشتمل بر يك leadpipe، لوله‌هاي اسلايدي داخلي و خارجي و bracing  يا stays هستند. Stayهاي مدرن به Trombone لحيم مي‌شوند در حالي كه در انواع اوليه Trombone از stay‌هاي نه چندان محکم و لحيم نشده استفاده مي‌شود. اسلايد كه يكي از قسمت‌هاي ويژه ترومبون (valve trombone) است، به نوازنده امكان افزايش طول ستون هوا را مي‌دهد كه اين امر باعث پائين آوردن pitch ‌مي‌شود. براي جلوگيري تاثير اصطكاك روي كند كردن حركت اسلايد، تغییر می‌کند.

ترومبون

تنظيم زير و بمي غالباً با استفاده از اسلايد تنظيم (tuning slide) كه يك اسلايد كوچك مابين neckpipe و bell در خميدگي U است. اين وسيله در اوايل قرن 19ام توسط سازنده فرانسوي François Riedlocker ساخته شد و در طراحي‌هاي فرانسوي و انگليسي بكار گرفته شده‌اند و بعدها براي مدل‌هاي امريكايي و آلماني استفاده شده است، اگرچه Trombone های آلماني بدون tuning slide ساخته شدند . با اين وجود، تروبونيست‌ها برخلاف ساير نوازندگان با مسائل مربوط به زير و بمي ناشي از سازهاي valved يا كليددار درگير نيستند چرا كه زير و بمي با تغيير مكان كم slide صورت بگيرد.

به عنوان مثال، دومين مكان A دقيقاً در مكاني يكسان با دومين مكان E قرار ندارد. بسياري از انواع Trombone داراي يك يا چند ولو چرخنده است كه براي افزايش طول ساز استفاده مي شود (و بنابراين باعث پائين آوردن pitch مي‌شود) به هدايت كردن جريان هوا از طريق لوله‌هاي بيشتر منجر می‌شود. اين امر اجازه نواختن نت‌هايي به ساز مي‌دهد كه در غير اين صورت بدون ولو امكان پذير نيستند.

همانند ترومپت، ترومبون نيز سازي با فضاي داخلي استوانه‌اي شكل است از آنجا كه داراي قسمت‌هاي گسترده‌اي از لوله‌ها است، بويژه در قسمت اسلايد، كه داراي قطر غير قابل تغيير است. Trombone های تنور معمولاً داراي bore، 11.4 ميليمتر (فضاي داخلي كوچك) تا 13.9 ميليمتر (فضاي داخلي اركسترال يا بزرگ) بعد از leadpipe و با استفاده از slide است. فضاي داخلي از ميان backbore تا bell گسترده شده كه معمولاً بين 18 تا 22 سانتي‌متر است.  

طرز تولید صدا در ساز ترومبون (Trombone)؛‌

معرفی ساز ترومبون (Trombone)

ترمبون عمدتاً سازي با فضاي داخلي (bore) استوانه‌اي است كه به روشي مشابه با هورن فرانسوي و ترمپت با ارتعاش و buzzing لب‌هاي نوازنده در داخل يك دهانه فنجاني نواخته مي‌شود. ترمبون ساز تنور در خانواده سازهاي برنجي است و از يك اسلايد براي تغيير زير و بمي خارج از محدوده‌هاي هارمونيك استفاده مي‌كند.

عموماً پنج نوع ترمبون شناخته شده در خانواده سازهاي برنجي وجود دارد كه شامل آلتو Trombone، تنور Trombone، باس Trombone، كنتر باس Tromboneو Trombone دريچه‌دار است. ما ترمبون تنور و باس ترومبون را به عنوان انواعي از ترومبون كه در اركستراي مدرن استفاده مي‌شوند.

 

معرفی انواع مختلف ترومبون