• loading

    loading

    0:00

معرفی سبک موسیقی راک (Rock) با قطعاتی بی کلام

زری هاشمی

چهارشنبه، 3 مهر 1398

زمان پيدايش موسیقی راک (Rock) ؛‌

ژانر موسیقی راک از راك‌اندرول نشأت گرفته است و در دهه‌ی 1950 میلادی در آمريكا آغاز شده است.

موقعيت مكانی ژانر موسیقی راک (Rock) ؛‌

قاره‌ی امريكا مکانی است سبک راک (Rock) در آن رواج بیشتری دارد.

سازهای مهم سبک راک (Rock) ؛

گيتار الكتريک، گيتار باس، درامز، پيانو، كيبورد، گیتار آکوستیک، سينتي سايزر و ووكال از سازهاي مهم ژانر راک (Rock) محسوب می‌شوند.   

هنرمندان معروف موسیقی راک (Rock) ؛ 

معرفی ژانر موسیقی راک (Rock)

پينك فلويد، بيتلز، كوئين، لد زپلين، كينكس، فرانك زاپا، كاپيتان بيف هارت، مايو تامپسون، تيم باكلي، باب ديلان، تام ويتس، نيك كيو، كلاوس شولز از جمله مشهورترین هنرمندان ژانر راک هستند.

شاخصه‌های اصلی سبک راک (Rock) ؛

از مشخصه‌هاي ژانر راک مي‌توان از  گيتار الكتريک که معمولاً همراه با افكت‌هايي نظير اعوجاج (distortion) استفاده می‌شود، گيتار باس، درامز و ريف‌هاي (riffs) تكراري را نام برد.

در اين ژانر روي بيت‌ها (ضرب‌آهنگ‌ها) تأكيد مي‌شود.  سبک راک زایيده‌ی جنبش راك‌اند‌رول است و در دهه‌ی 1950 در امريكا شروع شد. اختراع گيتار الكتريك و امپلي‌فاير باعث گسترش اين ژانر گرديد تا در دهه‌ی 1960 موسيقي راك شكل بگیرد.

معرفی ژانر موسیقی راک (Rock)

 اولين گروه‌های مشهور راک؛ بيتلزها، رولينگ استون، لد زپلين و كينكس بودند.

گرچه استاندارد گروه‌های راك شامل چهار عضو؛ گيتاريست، نوازنده باس ، ووكاليست یا خواننده و درامر است ولي كيبورد، ارگان، سينتي سايزر و پيانو نيز از جمله سازهایی هستند که در اين سبک موسیقی مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

ژانرهای مرتبط موسیقی راک (Rock) ؛

بلوز، كانتری (country)، هيپ هاپ، جز (Jazz)، پاپ، رگه، آر اند بی (R&B)، آلترنيتيو (Alternative)، متال، پانک، هوی متال (heavy metal)، راک ان رول (Rock-n-Roll)، پاپ راک (pop rock)، فانک.

سبک (ژانر) راک و بهترین موسیقی متن فیلم‌های سینمایی؛‌

فهرستی که در ادامه در مورد شنیدنی‌ترین‌ موسیقی متن فیلم‌های سینمایی در سبک راک از نظرتان خواهد گذشت، نه فقط به خاطر آهنگ‌هایی گوش‌نواز از آهنگسازان سبک راک باید مورد توجه بگیرد، بلکه نکته‌ی اصلی در مورد این فهرست انتخاب هوشمندانه‌ی کارگردانان زبردستی است که در فرآیند انتخاب آهنگ راک برای موسیقی متن فیلم خود درست روی موسیقی بی‌کلام یا آهنگ‌هایی از سبک راک انگشت گذاشته‌اند که کاملا با حال و هوای اثر سینمایی آن‌ها همخوانی دارد و در همنشینی با تصاویر سینمایی، ‌احساسی کم‌نظیر از تجربه‌ی موسیقی متن در سبک راک را برای تماشاگران خوش‌اقبال این فیلم‌های سینمایی فراهم آورده است.

در اغلب موارد این فیلم‌های سینمایی توسط کارگردانانی ساخته شده‌اند که اگر چه سواد دانشگاهی چشمگیری در هنر موسیقی و فن آهنگسازی نداشته‌اند،‌ اما نبوغ ستودنی خود در انتخاب بهترین قطعه موسیقی بی‌کلام یا آهنگ در سبک راک را هنرمندانه به خدمت گرفته‌اند.

باید توجه داشت که در هر کدام از این مثال‌ها، سبک راک‌ با سکانس سینمایی چنان پیوند جدایی‌ناپذیری یافته‌اند که شنیدن این آهنگ‌های سبک راک بدون تماشای سکانس‌های سینمایی مورد نظر، خالی از لطف و لذت هنری خواهد بود.

در ادامه با وب‌سایت ملودایو همراه باشید تا نمونه‌های از شنیدنی‌ترین قطعات موسیقی متن در سبک راک را برای فیلم‌های سینمایی مرور کنیم.

موسیقی راک و فیلم سینمایی The Departed رفتگان یا مردگان محصول 2006؛

سبک موسیقی راک (Rock)

وقتی صحبت از استفاده از آهنگ راک در فیلم‌های سینمایی می‌شود، قبل از هر کسی نام مارتین اسکورسیزی و توانایی مثال‌زدنی این کارگردان در انتخاب موسیقی متن مناسب در سبک راک برای صحنه‌های پرکشش فیلم به ذهن خطور می‌کند.  مارتین اسکورسیزی به عنوان پیشکسوت عرصه‌ی استخدام موسیقی سبک راک در فیلم‌های سینمایی تأثیر شگرفی در باز کردن پای سازهای سبک راک به عالم سینما و تلویزیون داشته است و به نوعی راه را برای استفاده از راک در سریال‌های پرطرفداری چون سوپرانو و بریکینگ بد هموار کرده است. فیلم سینمایی The Departed رفتگان یا مردگان از جمله نمونه‌های موفق انتخاب راک برای یک فیلم سینمایی توسط اسکورسیزی با همکاری رابی رابرتسون است که به لطف هنرنمایی هنرمندان اسطوره‌ای همچون جان لنون، رولینگ استون و گروه آلمن برادرز محقق شده است.

موسیقی راک و فیلم سینمایی Grosse Pointe Blank محصول 1997 ؛‌

سبک موسیقی راک (Rock)

دلیل انتخاب این فیلم اکشن- کمدی در فهرست بهترین فیلم‌های سینمایی که در ساخت موسیقی متن آن‌ها از موسیقی سبک راک الهام گرفته شده است، فیلمنامه‌ی جذاب و شخصیت غریبی است که در فیلم Grosse Pointe Blank نقش این شخصیت را جان کیوزاک به زیبایی ایفا می‌کند. در واقع شخصیت اصلی فیلم سینمایی Grosse Pointe Blank از آن نقش‌هایی است که نظیرش را کم‌تر در فیلم‌های سینمایی می‌بینیم و همین مسأله باعث می‌شود تا تماشاگر این فیلم در طول تماشای این اثر سینمایی در صحنه‌های مختلف از جادوی صدای سبک موسیقی Rock با اجرای مشاهیری چون دیوید بوئی و کوئین بر روی پرده‌ی برای درک بهتر احوال درونی این شخصیت، بهره‌مند شود.

ژانر راک و فیلم سینمایی The Big Lebowski لبوفسکی بزرگ محصول 1998؛

تا قبل از ساخت فیلم سینمایی The Big Lebowski لبوفسکی بزرگ برادران کوئن به ندرت از سبک راک و یا حتی موسیقی‌های معروف در آثار سینمایی خود استفاده کرده بودند. احتمالا همکاری با آهنگساز توانمندی همچون Carter Burwell نیز در این مسأله بی‌تأثیر نبود. اما داستان فیلم لبوفسکی بزرگ و حال و هوای سرخوشانه‌ی این فیلم پرطرفدار، برادران کوئن را مجاب کرد تا به سراغ سبک ژانر راک بروند و حیات و ممات شخصیتی که با نام Dude محبوب طرفداران لبوفسکی بزرگ شده است را با راک پیوند بزنند. موضوعی که سبب شده تا حالات مختلف روحانی و جسمانی این شخصیت با سبک راک برای تماشاگر روایت شود و به عنوان مثال هر زمان شخصیت اصلی فیلم لبوفسکی بزرگ در خلسه‌های رؤیاگونه فرو می‌رود، آهنگ‌های باب دیلن را بشنود.

سبک راک و فیلم سینمایی Boogie Nights محصول 1997 ؛‌

سبک موسیقی راک

اگر چه فیلم سینمایی Boogie Nights برای زنده کردن خاطرات دوران دیسکو در امریکا ساخته شده است، اما طرفداران اولین فیلم پرفروش پل توماس اندرسون درصد قابل توجهی از جذابیت‌های موسیقی متن این فیلم را مدیون آهنگ‌ها و موسیقی بی‌کلامی می‌دانند که در راک برای سکانس‌های مختلف این فیلم ساخته شده است. شاید یکی از بهترین کارکردهای سبک راک در فیلمی سینمایی را بتوان در فیلم Boogie Nights و در صحنه‌هایی تماشا کرد که به لطف پخش دو قطعه‌ی Sister Christian و Jessie’s Girl آهنگین شده‌اند.

موسیقی راک در فیلم High Fidelity محصول 2000؛‌

سبک موسیقی راک (Rock)

این دومین فیلم از بازیگر کهنه‌کار هالیوودی جان کیوزاک در فهرست فیلم‌های برتر سینمایی است که هنرمندانه موفق شده‌اند تا از ژانر راک برای انتقال پیام و احساس مورد نظرشان به مخاطبان بهره ببرند. البته فیلمنامه‌یHigh Fidelity جان کیوزاک بازیگر را مجبور می‌کند تا حسابی تماشاگران طرفدار سبک راک را بر سر ذوق بیاورد چرا که این فیلمنامه‌ی اقباسی داستان مغازه‌داری را نقل می‌کند که کسب و کارش فروش آلبوم‌های موسیقی است و جای تعجب هم ندارد که به واسطه‌ی شغلش از آن دست عاشقان سینه چاک موسیقی و سبک راک هم باشد. همین عشق به سبک راک صحنه‌هایی از این فیلم را با آهنگ‌هایی نظیر Crocodile Rock از التون جان و We Are the Champions از گروه کوئین به دیدنی‌ترین و شنیدنی‌ترین صحنه‌های سینمای بدنه در تاریخ پیوند راک و سینما تبدیل کرده است.  

سبک راک و فیلم سینمایی رفقای خوب  Goodfellas محصول 1990؛  

سبک موسیقی راک (Rock)

هنر مارتین اسکورسیزی در انتخاب آهنگ راک برای فیلم‌های سینمایی خود در این است که با روح و روان تماشاگر راک‌دوست کاری می‌کند که بعد از دیدن فیلم دیگر نمی‌تواند آهنگ‌های انتخاب شده را با همان حال و هوای سابق گوش کند و به همان اندازه که آهنگ‌های راک بر درجه و اعتبار فیلم‌های اسکورسیزی می‌افزاید، ‌تصاویر سینمایی اسکورسیزی نیز قدر و منزلت موسیقی مورد استفاده را در خاطر مخاطبان دو چندان می‌کند. فیلم رفقای خوب نیز از این قاعده هنری مستثنی نیست و کم نیستند آهنگ‌هایی در سبک راک که شنیدنش بعد از تماشای فیلم رفقای خوب اسکورسیزی لطف و لذت دیگری دارد.

سبک موسیقی راک و فیلم سینمایی راشمور Rushmore محصول 1999 ؛‌

راک

به نظر می‌رسد که وس اندرسن کارگردان نیز درست مثل مارتین اسکورسیزی با سبک موزیک راک الفت و پیمانی دیرین دارد و در فیلم‌های پرطرفدارش، هوشمندانه و هنرمندانه از این سبک موسیقی استفاده می‌کند. فیلم راشمور نیز از این بخت شنیدنی محروم نبوده است و وس اندرسن در تدوین این فیلم برای صحنه‌ها و سکانس‌های مختلف از آهنگ‌های سبک راک با ظرافت خاصی استفاده کرده است. نقطه‌ی عطف استفاده از ژانر راک در فیلم سینمایی راشمور برای وس اندرسن انتخاب آهنگ A Quick One, While He’s Away از گروه Who است. آهنگی که وس اندرسن به دلیل اینکه این آهنگ کاملا با سکانس‌های فیلمش هماهنگ باشد، در تدوین فیلم نوعی مهندسی معکوس انجام داد و زمان ایفای نقش بازیگرانش را پس و پیش کرد تا کاملا با این آهنگ جذاب راک هماهنگ باشد.

ژانر راک و فیلم سینمایی ایزی رایدر Easy Rider محصول 1969؛‌

ژانر راک

زمانی که صحبت از انقلاب تصویری در سینمای محافظه‌کار هالیوود در سال‌های ابتدایی دهه‌ی هفتاد میلادی می‌شود، همواره نام فیلم ایزی رایدر به همراه آهنگ‌های راکش به عنوان یکی از پیشقراولان اصلی این تغییر شنیده می‌شود. این فیلم مستقل و پیشرو احتمالا جزو اولین فیلم‌هایی است که پای راک را به سینمای هالیوود باز کرد. نکته‌ی جالب اینکه بخش اعظم موسیقی متن فیلم ایزی رایدر توسط تدوینگر توانمند این فیلم Donn Cambern با استفاده از موسیقی بی‌کلامی که در آرشیو خود داشته،‌ آماده شده است و روند آهنگسازی برای این فیلم برخلاف مثال‌های قبلی که بیشتر انتخابی بودند،‌ بر خلاقیت کارگردان و تدوینگر استوار بوده است.

سبک موسیقی راک و فیلم سینمایی Dazed and Confused (مات و مبهوت) 1993؛

سبک موسیقی راک (Rock)

اگر فیلم سینمایی ایزی رایدر کارت پستالی سرخوشانه و مزین به سبک موسیقی راک برای استقبال از دهه‌ی آزاد و رهای 70 میلادی در سینمای هالیوود است، در مقابل فیلم Dazed and Confused (مات و مبهوت) نامه‌ی عاشقانه‌ای با لحن نوستالژیک در ستایش سبک راکی است که برخی از نقاط اوج خود را در دهه‌ی 70 میلادی تجربه کرده است. جذابیت هنری فیلم Dazed and Confused (مات و مبهوت) در این است که ریچارد لینکلیتر کارگردان این فیلم موفق شده است تا بر تن برخی از آهنگ‌های بسیار شنیده شده‌ی ژانر راک جامه‌ای نو کند و بعضی از این آهنگ‌ها را که ممکن بود در غبار زمان و دالان تاریخ راک فراموش شوند،‌ دوباره برای مخاطبان زنده کند.

ژانر راک و فیلم سینمایی Almost Famous محصول 2000 ؛‌ 

سبک موسیقی راک

فیلم سینمایی Almost Famous نیز مانند بسیاری از نمونه‌های دیگر این فهرست از داستانی بهره می‌گیرد که استفاده از سبک راک را در فیلم نه تنها لازم، بلکه واجب می‌کند. در واقع داستان این فیلم کامرون کرو به گزارشگر بخش موسیقی مجله‌ی رولینگ استون می‌پردازد و به همین دلیل نیز تا دلتان بخواهد برای موسیقی متن فیلم Almost Famous از آهنگ‌های شنیدنی راک استفاده شده است. کامرون کرو در آلبوم موسیقی متن این فیلم حدود 50 آهنگ راک از هنرمندان مطرحی همچون لد زپلین، التون جان و راد استوارت را دست‌چین کرده است.