• loading

    loading

    0:00

معرفی انواع موسیقی پاپ (Pop) به همراه قطعاتی شنیدنی

زری هاشمی

یک‌شنبه، 30 تیر 1398

زمان پيدايش (ژانر) سبک موسیقی پاپ (Pop) ؛‌

ژانر موسيقی پاپ که با نام موسيقی عامه پسند نیز شناخته می‌شود، در دهه‌هاي 1930 و 1950  میلادی شکل گرفته است.

موقعيت مكاني (ژانر) سبک موسیقی پاپ (Pop) ؛‌

پاپ (Pop) در قاره‌های آمريكا، اروپا و آفريقا رواج دارد.

سازهاي مهم سبک موسیقی پاپ (Pop) ؛‌

سبک موسیقی پاپ

پيانو، انواع گيتار همانند گیتار باس، گیتارآكوستیک، گيتارالکتريک؛ درامز، سازهای بادی برنجی نظير ساكسيفون، فلوت، ترومپت؛ سازهای زهی همانند ويولن، ويولا، چلو (cello)؛ پركاشن همانند تمبورين، شيكر (shaker)؛ هارمونيكا، سينتی سايزر.

هنرمندان معروف سبک موسیقی پاپ (Pop) ؛‌

التون جان، كريس دی برگ، استينگ،‌ ترنت رنزور، سوفين استيونس، جان بريون، كوجی كوندو، فرانک زاپا، جانی گرين وود، دنی الفمن، برايان انو؛

شاخصه های اصلی سبک پاپ (Pop) ؛‌

موسیقی پاپ

ژانر موسيقی پاپ سبکی از موسيقی است كه براي عموم جذاب است و برخلاف بسياري از انواع ژانرهای موسیقی كه مخاطب خاص دارد، مشخصه‌ی ویژه موسيقی پاپ اين است كه همگان مي توانند از آن لذت ببرند. مفاهيم هنري همانند فرم موسيقيايی پيچيده یا زيبايي‌شناسي جزو دغدغه‌های ترانه‌سرایان اشعار پاپ نيستند و هدف اصلي سبک پاپ (Pop)، جذب شنوندگان و موفقيت تجاری موسيقی است.            

 ژانرهای مرتبط سبک پاپ (Pop) ؛‌

 الكترو پاپ (electro pop)، ايندي پاپ (Indie Pop)، پاپ راک (Pop Rock)، كانتري (country)، فولک (معاصر)، هيپ هاپ، جاز، آر اند بی (R&B)، سينگر- سانگ رايتر (singer-songwriter)، بابل گام Bubble gum  Easy Listening؛‌

انواع موسیقی پاپ (Pop)؛ 

انواع موسیقی پاپ

سبک موسیقی پاپ با توجه به تعبیر عامه‌پسندی که در عنوان این سبک موسیقی نیز وجود دارد، استعداد زیادی برای ترکیب با انواع سبک‌های دیگر موسیقی دارد و به همین دلیل نیز جای تعجب ندارد اگر در میان آثار خوانندگان مشهور این ژانر،‌ به قطعات پرطرفداری در سبک‌های پاپ راک (Pop Rock)،‌ هیپ‌هاپ، جز، آر اند بی و حتی کانتری برخورد کنیم. با توجه به اینکه رسانه‌ی اصلی انتقال پیام در سبک پاپ آهنگی است که توسط خواننده اجرا می‌شود، بنابراین انواع پاپ نیز تابع اجراهای گوناگونی است که یک خواننده در سبک پاپ از قطعه‌ای در این ژانر به صحنه می‌برد. این موضوع سبب شده است تا پیش‌زمینه‌ی هنری خوانندگان سبک پاپ در شکل‌گیری انواع پاپ نقشی چشمگیر داشته باشد و هر هنرمندی در سبک پاپ با توجه به تجارب خود گونه‌ای تازه از اجرا و خوانندگی را به این ژانر موسیقی پرطرفدار اضافه کند.