• loading

    loading

    0:00

معرفی ساز فیلد درام (Field Drum)

زری هاشمی

چهارشنبه، 8 اسفند 1397

ساز فیلد درام از نظر طبقه‌بندی در دسته‌ی سازهای پركاشن، ممبرافون (پوسته‌ای) با زير و بمي (نواک) نامعين قرار می‌گیرد.

ديواره (جداره) ساز فيلد درام (Field Drum)؛

فیلد درام

دیواره ساز فیلد درام، چوبي و گاهي اوقات فلزي، استوانه‌اي شکل و با عمق 40 تا 50 سانتي‌متر (به ندرت 70 سانتي‌متر) در قسمت سرها ساخته می‌شود.

Batter head, snare head در ساز فیلد درام (Field Drum)؛

مواد مورد استفاده برای ساخت: پوست گوساله يا پلاستيك؛ قطر 40 تا 45 سانتي‌متر؛

تولید با قابلیت همراه اسنير يا بدون اسنير؛

4 تا 8 سيم روده‌اي، اهرم آزادسازي اسنير؛

استیک ها در ساز فیلد درام (Field Drum)؛

فیلد درام (Field Drum)

استيك‌هايي از جنس چوب سخت (چوب برزيلي، چوب گردوي آمريكايي، آبنوس) با نوك‌هاي گرد و بيضوي؛ طول تقريبي 36 سانتي‌متر؛

استند در ساز فيلد درام (Field Drum)؛

ارتفاع و زاويه قابل تنظيم است. تنور درام و فيلد درام از جمله سازهای درام در رجيستر تنور هستند. از نظر اندازه و زير و بمي اين دو نوع درام، بين درام اسنير و درام باس قرار دارند.  

از نظر تاريخچه، فيلد درام و تنور درام دو ساز متفاوت هستند. اولي همانند سايد درام (لنسكوئنت lansquenet) مربوط به اواخر قرون وسطي با عمق 70 سانتي‌متر و داراي اسنير است. اصطلاح لنسكوئنت به پياده‌نظام‌هاي آلماني در قرن پانزدهم و شانزدهم بر مي‌گردد. در حاليكه دومي داراي عمق كمتر و بدون اسنير است كه در قرن نوزدهم براي توليد صدايي در تقابل با صداي روشن (شفاف)، گيرا، اسنير درام معرفي شد. امروزه هر دو نوع اين درام ها تقريباً داراي اندازه اي يكسان هستند (بطور متوسط 50 سانتي‌متر) و داراي صدايي تيره، غم‌انگيز و سنگين هستند. در بسياري از اركسترها يك درام با اسنير (فيلد درام) به عنوان ساز همه كاره مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در صورت لزوم اسنيرها هر زمان كه لازم باشد، برداشته مي‌شوند. در بريتانياي كبير و آمريكا درام‌هاي بدون اسنير (تنور درام) سازي استاندارد محسوب می‌شوند.

با توجه به اينكه عبارات فيلد درام و تنور درام هر دو براي طراحي يك درام در محدوده تنور هستند، بسيار مهم است كه در كنار نام درام (با اسنير) يا (بدون اسنير) ذكر شود.

نوع خاصي از فيلد درام، باسل درام (پاريد درام- parade drum) با سري به قطر 40 سانتي‌متر و بدنه‌اي به عمق 40 تا 45 سانتي‌متر است. از مهم‌ترين مشخصه‌هاي معمول آن مي‌توان از يك سر درام كه محكم كشيده شده است، نام برد تا صدايي شفاف (روشن) توليد كند كه اين امر درباره تنور درام، مطلوب نيست. سبك درام زدن باسل درام (Basel) اهميت زيادي به نت‌هاي زينت مي‌دهد و هنوز توجه و احترام زيادي از جامعه كارنيوال باسل و گروه هاي موسيقي درام در دنياي انگليسي زبانان دارد.

 

مقالات پیشنهادی:

تاریخچه ساز فيلد درام (Field Drum)

طرز تولید صدا در ساز فيلد درام (Field Drum)

طرز نواختن ساز فيلد درام (Field Drum)