• loading

    loading

    0:00

معرفی سبک موسیقی کانتری (Country) به همراه چند قطعه زیبا

زری هاشمی

دوشنبه، 22 مهر 1398

موسیقی كانتری كه به عنوان موسيقی وسترن نيز شناخته میشود، سبكی از موسيقی محبوب آمريكا در قرن بيستم (دهه‌ی 1920 میلادی) است كه در ميان سفيدپوستان مناطق روستايی جنوب و غرب آمريكا شروع شد.

موقعيت مكانی موسیقی کانتری؛

آمريكا (به ویژه جنوب و غرب آمريكا) خاستگاه اصلی این ژانر محسوب می‌شود.

سازهای مهم ژانر موسیقی کانتری ؛

موسیقی کانتری

آكاردئون، آتوهارپ، بانجو، باس، دوبرو، درامز، فيدل، گيتار، هارمونيكا، ماندولين، پيانو، واش بورد، زيثر از سازهای اصلی سبک کانتری به حساب می‌آیند.    

هنرمندان معروف موسیقی کانتری ؛

جيمي راجرز، ورنون دالهارت، روي آكوف، جاني كش، فلويد كرامر در دسته‌ی هنرمندان سرشناس ژانر کانتری جای می‌گیرند.   

شاخصه‌های اصلی سبک موسیقی کانتری ؛  

سبک موسیقی کانتری

با توجه به اينكه اين ژانر موسيقي از موسیقی فولک روستايي پديد آمده است، اشعار اين نوع موسيقي مرتبط با مشكلات و مسائل مردمان روستايي و گاهي اوقات مشكلات روستائيان مهاجر به شهرهاست. موتيف قوي (موضوع اصلي) در اشعار كانتري، نوستالژي است. پيشرفت ساده آكورد براي شنوندگان جذابيت دارد چرا كه احساس راحتي بيشتري با ساختار موسيقيايي كرده و به راحتي آن را دنبال مي‌كنند كه شنيدن آن برخلاف ژانرهای جاز،  كلاسیک و برخي اشكال موسیقی راک كه براي بعضی شنوندگان پيچيده به نظر مي‌رسند، با سختي كمتر و لذت بيشتر همراه است. اشعار قابل فهم و داراي استعارات ساده درباره‌ی زندگي و طبيعت، اشعار روایتگر داستان‌هاي ساده، يادآوري آهنگ بعد از يكبار شنيدن، قابليت تشخيص ادوات موسيقي بكار رفته، احتمالاً لهجه جنوبي (جنوب آمريكا) و صداي تودماغي خوانندگان، استفاده از نام‌هاي تك سيلابی مردان و زنان در اشعار و همچنين استفاده از كلماتي نظير كابوي (cowboys)، اسب‌ها (horses) و سگ‌ها (doggies) در ترانه ها از ديگر ويژگي‌هاي اين ژانر است.

شايد مهمترين ويژگي سبک کانتری، چكش در حال تعليق از درجه دوم تا سوم گام است. در اغلب موارد قطعات کانتری با کمک تارهاي خميده‌ی روي گيتار، دستكاري پدال‌ها روي يك گيتار استيل يا توسط يك گلاسيندو روي فيدل نواخته مي‌شود.      

ژانرهای زير مجموعه ژانر موسیقی کانتری ؛‌

ژانر موسیقی کانتری

آمريكانا (Americana)، بلوگراس (Bluegrass)، كانتری فولک (Country-Folk)، كانتری پاپ (Country Pop)، كانتری راک (Country Rock)، كانتری-كانتری، كلاسيک-كانتری، mainstream country، برو كانتری (Bro-country)، ماسل راک كانتری (muscle rock country)، آلتراک گرانج كانتری؛‌

ژانرهای مرتبط ژانر موسیقی کانتری ؛‌

ژانر كانتری از موسيقی فولک آپالاچين، موسيقي فولک سلتيک و بلوز (رايج‌ترين ژانرهای موسيقی در جنوب شرق آمريكا در اوايل قرت بيستم) پديد آمده است.

واقعیت‌های جذاب در مورد سبک کانتری؛‌

سبک موسیقی کانتری (Country)

کانتری یکی از محبوب‌ترین سبک‌های موسیقی در میان طرفداران ژانرهای مختلف موسیقی است. سبک کانتری نه تنها برای مخاطبان عادی، بلکه حتی برای مخاطبان تخصصی موسیقی که این هنر را به صورت آکادمیک دنبال می‌کنند نیز جذابیت‌های زیادی دارند.  

در ادامه با وب‌سایت ملودایو همراه باشید تا برخی از خواندنی‌ترین واقعیت‌ها در مورد ژانر کانتری را مرور کنیم.

سبک کانتری و آوازه‌خوانان هیل بیلی؛

سبک موسیقی کانتری (Country)

در سال‌های اولیه که موسیقی کانتری هنوز رسمیت این روزها را پیدا نکرده بود، از این ژانر موسیقیایی با عنوان هیل بیلی یاد می‌شد تا اینکه در دهه‌ی 1940 میلادی ارنست تاب Ernest Tubb نام کانتری را برای این سبک موسیقی پیشنهاد داد. این نام‌گذاری مجدد روح تازه‌ای در کالبد سبک کانتری دمید و سبب شد تا طرفداران بیشتری جذب این سبک موسیقیایی شوند.

سبک کانتری و ایالت تنسی امریکا؛

موسیقی کانتری

اگر قرار باشد برای هنرمندان ژانر کانتری یک شهر خاص را مشخص کنیم، شهری که همه کانتری می‌خوانند یا می‌خواهند در سبک کانتری به هنرمندی صاحب نام تبدیل شوند باید به ایالت تنسی امریکا و شهر نشویل اشاره کنیم. برخی ادعا می‌کنند هر آنچه بخواهید در مورد سبک کانتری بدانید در تنسی امریکا پیدا خواهید کرد.

سبک کانتری و Fiddlin' John Carson؛

سبک موسیقی کانتری

نام Fiddlin' John Carson به عنوان اولین خواننده‌ای مطرح می‌شود که در دهه‌ی بیست میلادی در سبک کانتری ترانه‌ای بر روی موسیقی با کلام ضبط کرد. نسل دوم هنرمندان سبک کانتری به لطف همه‌گیر شدن رادیو به عنوان محبوب‌ترین رسانه‌ی دهه‌های سی و چهل میلادی به هنرمندان سبک کانتری کمک کرد تا صدای خود را از مرکز شهر نشویل در قلب تنسی به گوش تمام علاقه‌مندان برسانند.

سبک کانتری و هنری فورد؛‌

سبک موسیقی کانتری (Country)

هنری فورد بنیانگذار کارخانه اتوموبیل‌سازی فورد در کشور امریکا از جمله ثروتمندترین کارافرینانی است که از شهرت و ثروت خود در دهه‌ی 1920 میلادی نهایت بهره برد تا سبک موسیقی کانتری را به علاقه‌مندان بیشتری در کشور امریکا معرفی کند. برخی از زندگی‌نامه‌نویسان گزارش داده‌اند که علت حمایت همه جانبه‌ی هنری فورد از کانتری، ترس این کارخانه‌دار از همه‌گیر شدن سبک موسیقی جاز در کشور امریکا بود.

ژانر کانتری و سبک زندگی وسترن؛‌

سبک موسیقی کانتری (Country)

کانتری یکی از نزدیک‌ترین ژانرهای موسیقی به سبک زندگی وسترن است و در ترانه‌های ساخته شده به سبک کانتری ارجاعات فراوانی به زندگی گاوچران‌های امریکایی پیدا می‌شود. حتی بسیاری از هنرمندان سبک موسیقی کانتری نیز وجود داشته و دارند که خود را گاوچران می‌دانند و سبک زندگی وسترن را برای خود برگزیده‌اند.

ژانر کانتری و شهرنشینی؛‌

سبک موسیقی کانتری (Country)

برخی معتقدند که موسیقی کانتری به رواج بیشتر شهر نشینی کمرنگ‌تر می‌شود و شهرنشینان چندان به این سبک موسیقیایی اقبالی نشان نمی‌دهند. اما تجربه نشان می‌دهد که سبک موسیقی کانتری تنها محبوب جوامع سنتی نیست و این ژانر موسیقی در میان شهرنشینانی که زندگی مدرنی نیز دارند، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

سبک کانتری و هنرمندان مشهور؛

سبک موسیقی کانتری (Country)

هنک ویلیامز Hank Williams یکی از مشهورترین هنرمندان ژانر کانتری محسوب می‌شود. هنرمندی که زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و از حضیض زندگی پر از آسیب تا اوج صحنه‌ی کنسرت‌های پر هیاهو را تجربه کرده است.

سبک کانتری و مسأله‌ی اصالت؛

سبک موسیقی کانتری (Country)

مسأله‌ی تقلید و اصالت از جمله نکاتی است که هنرمندان موسیقی کانتری بحث و جدل‌های فراوانی بر سر آن دارند، چرا که بسیاری از علاقه‌مندان سبک موسیقی کانتری معتقدند که آثار برخی از خوانندگان و نوازندگان این سبک به کارهای همکارانشان بسیار شبیه است و به اصطلاح بازار تقلید در سبک موسیقی کانتری از کارهای موفق حسابی گرم است.

برگرفته از وب‌سایت myinterestingfacts.com ؛‌

برچسب‌ها