گپ دایو قسمت چهاردهم - بررسی و نقد موسیقی فیلم بلید رانر (1982) Blade Runner

استودیو ملودایو - شنبه، 14 مهر 1397

بلید رانر از سال 1982 تا سال 2049،‌ از ریدلی اسکات تا یوهانسن از ونجلیس تا هانس زیمر، چطور شنیده می‎شود؟ در فیلم بلید رانر ونجلیس خوش‌تر انزوا را نواخته است یا زیمر زیباتر تنهایی را در قالب نت‎ها ریخته است؟

در فیلم بلید رانر رمز ماندگاری موسیقی متن ونجلیس در چیست و چرا این موسیقی از یادنرفتنی از کار درآمده است؟ هنگام ساخت موسیقی متن یک اثر سینمایی بداهه‎نوازی بیشتر جواب می‎دهد یا فن‎گرایی؟ موسیقی متنی که از دل بر آمده باشد بهتر به دل می‎نشیند یا نوایی که پس از دیدن چند باره‎ی فیلم ساخته و پرداخته شده باشد؟

با ما در پادکست‎های گپ دایو همراه باشید تا برای این سؤالات پاسخی شنیدنی پیدا کنیم. 

فیلم‌های بلیدرانر با آهنگسازی ونجلیس در فیلم اول و موسیقی هانس زیمر در فیلم دوم از جمله نمونه‌های موفق انتخاب موسیقی متن مناسب توسط کارگردان و تدوینگر در پیشبرد داستان فیلمنامه است. در پادکست گپ‌دایو نقد و بررسی موسیقی متن فیلم بلید رانر مراحل تولید موسیقی و تأثیر تدوین در دیدنی‌تر شدن فیلم‌های بلید رانر را بررسی کرده‌ایم.

 

فایل صوتی و کم‌حجم پادکست گپ دایو:

 

 

 • همایون

  این پادکست خیلی غمگینم کرد مخصوصا اینکه می بینیم آهنگسازانی همچون ونجلیس در عرصه موسیقی زیاد نیست. این فیلم بلید رانر هم واقعا شاهکاری بوده و هست.

  پاسخ 1397/07/24
 • پوریا صالحی

  گپ دایوهای سایت خوب ملودایو خیلی خوب بود

  پاسخ 1397/07/21
 • شوفر خسته

  خیلی مردی داش ونجلیس

  پاسخ 1397/07/21
 • مهدی همتی

  خیلی برنامه جالبی بود. اول پادکست های صوتی گپ دایو را گوش داده بود و الان دیدن ونجلیس در کنار ریدلی اسکات واقعا جالب بود. پادکست قسمت دوم بلید رانر کی میاید بیرون؟

  پاسخ 1397/07/16
  • وب سایت ملودایو

   ممنون از توجه شما، قسمت دوم پادکست بلیدرانر در دست تولید است و در روزهای ابتدایی هفته آینده بر روی سایت بارگذاری خواهد شد

   1397/07/17