هانس زیمر نابغه‌ی سرشناس دنیای موسیقی متن؛

کیارش رمضان‌نژاد - سه‌شنبه، 10 مهر 1397

هانس زیمر در دوران جوانی و در زمان اقامت خود در شهر لندن کار ساخت موسیقی متن را با تولید موسیقی بی‌کلام برای تیزرهای تبلیغاتی و کلیپ‌های ویدیویی شروع کرد. در ان دوران کیبورد و سینتی‌سایزر دو سازی بودند که هانس زیمر در نوازندگی هر دوی آن‌ها تبحر داشت و تسلط کسب کرده بود.

هانس زیمر و سال‌های خوش دهه‌ی 80؛

هانس زیمر

هانس زیمر در کنار ساخت موسیقی متن و دنیای موسیقی بی‌کلام از همان دوران جوان به خوانندگی و نوازندگی در گروه‌های موسیقی هم علاقه داشت و به همین دلیل در اوایل دهه‌ی 80 میلادی به گروه موسیقی نوگرای The Buggles ملحق شد و کلیپی کوتاه نیز از حضور وی در یکی از موزیک ویدیوهای The Buggles از آن سال‌ها باقی مانده است.

از اوایل دهه‌ی 1980 میلادی بود که پای هانس زیمر به دنیای تولید موسیقی متن باز شد و این آهنگساز که در آن زمان جوان بود و جویای نام همکار خود را با استنلی مایرز Stanley Myers آهنگساز شناخته شده‌ی آن سال‌ها آغاز کرد. در آن زمان استنلی مایرز برای بیش از 60 فیلم موسیقی متن ساخته بود و به خوبی از بالا و پایین صنعت تولید موسیقی بی‌کلام آگاه بود. در همان سال‌ها هانس زیمر با مشارکت استنلی مایرز استودیو تهیه‌ی موسیقی را در شهر لندن پایه‌گذاری کردند. از همان زمان بود که پروژه‌ی هانس زیمر برای ترکیب موسیقی سنتی ارکسترال با سازهای الکترونیک نیز آغاز شد. فیلم Moonlighting ساخته‌ی 1982 میلادی از جمله اولین نمونه از تلاش‌های هانس زیمر برای آشتی موسیقی ارکسترال و موسیقی الکترونیک هنگام ساخت موسیقی متن برای فیلم‌های سینمایی است. بعد از همکاری در ساخت موسیقی متن فیلم‌های  Best Revenge در سال 1984 ،‌ Insignificance و My Beautiful Launderette  در سال 1985 میلادی از هانس زیمر دعوت شد تا در ساخت موسیقی متن فیلم سینمایی آخرین امپراطور The Last Emperor در سال 1988  با آهنگسازان به نامی چون دیوید بایرن David Byrne و ریوایچی ساکاموتو  Ryuichi Sakamoto موسیقی متن فیلم آخرین امپراطور موفق شد تا در سال 1988 میلادی اسکار بهترین موسیقی متن را از آن خود کند.

با کسب این تجربه‌ها هانس زیمر جوان این اعتمادبنفس را پیدا کرد تا از انجام پروژه‌های چندنفره دست بکشد و برای جذب سفارش‌های ساخت موسیقی متن به صورا انفرادی تلاش کند. این مسأله به هانس زیمر فرصت داد تا بیشتر در زمینه‌ی ترکیب موسیقی سنتی ارکسترال با موسیقی الکترونیک تجربه‌ورزی کند و فن‌آوری‌های تازه‌ای را در این زمینه بررسی کند.

هانس زیمر و ساخت موسیقی متن فیلم مرد بارانی؛

هانس زیمر

در همین سال‌ بود که بخت زنگ استودیو آهنگسازی هانس زیمر را نیز به صدا درآورد و ساخت موسیقی متن فیلم مرد بارانی Rain Man با بازی تام هنکس و داستین هافمن و کارگردانی بری لوینسون  Barry Levinson به این آهنگساز واگذار شد. این سفارش فرصتی بود تا هانس زیمر تجربه‌ورزی‌های هنری خود را به گوش مخاطبان برساند. به همین دلیل نیز هانس زیمر برای ساخت قطعات موسیقی بی‌کلام در فیلم مرد بارانی Rain Man از دستگاه سینتی سایزر در کنار ساز درام استفاده کرده است. نوآوری که دست بر قضا به مذاق مخاطبان و منتقدان سینمایی خوش نشست و نامزدی جایزه‌ی اسکار را در سال 1989 برای هانس زیمر به ارمغان آورد.

یک سال بعد آهنگسازی فیلم Driving Miss Daisy به هانس زیمر واگذار شد و موسیقی متن این فیلم جایزه‌ی بهترین موسیقی بی‌کلام گرمی در سال 1991 را برای هانس زیمر به ارمغان آورد.

هانس زیمر و اسکار موسیقی متن با فیلم Lion King ؛

هانس زیمر

سال 1994 میلادی یک نقطه‌ی عطف در زندگی هانس زیمر محسوب می‌شود چرا که در این سال آهنگسازی انیمیشن بلند شیرشاه Lion King به این آهنگساز آلمانی واگذار شد. انیمیشنی که در زمان اکران به یکی از پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما تبدیل شد و سازندگانش را به شهرت و اعتباری جهانی رساند. هانس زیمر تمایل داشت تا برای ساخت موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King شخصا به کشور افریقای جنوبی سفر کند اما به دلیل مشارکت در ساخت فیلم‌های سیاسی در انتقاد به حکومت تبعیض نژادی در افریقا توسط دولت وقت ژوهانسبورگ از این سفر منع شد. موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King برای هانس زیمر جوایز متعددی را به ارمغان آورد که از آن جمله می‌‎توان به جایزه‌‌های بهترین موسیقی متن اسکار و گلدن گلوب و دو جایزه‌ی موسیقی بی‌کلام گرمی اشاره کرد.

بعد از ساخت موسیقی متن فیلم شیرشاه Lion King نام هانس زیمر به عنوان آهنگساز بر پیشانی فیلم‌های زیادی حک شده است، فیلم آخرین ساموایی در سال 2003 میلادی صدمین فیلمی بود که هانس زیمر ساخت موسیقی متن برای این فیلم را برعهده داشت. عددی که برای هانس زیمر خوش یمن بود و منجر به کسب جایزه‌ی گلدن گلوب برای ساخت بهترین موسیقی متن فیلم برای آخرین سامورایی شد.

هانس زیمر و یک عمر دستاورد هنری؛

هانس زیمر

بعد از کسب تمام این افتخارات بود که هانس زیمر موفق شد به یکی از آرزوهای حرفه‌ای خود در عرصه‌ی ساخت موسیقی متن جامه‌ی عمل بپوشاند و فرصت نوازندگی زنده در کنسرتی با صد نوازنده و صد آوازه‌خوان کر را بدست بیاورد. امروزه از هانس زیمر به عنوان پدر فن ترکیب موسیقی الکترونیک با موسیقی سنتی ارکسترال در تنظیم موسیقی بی‌کلام یاد می‌کنند.

همسر اول هانس زیمر Vicki Carolin در صنعت مد و لباس فعالیت داشت و دختری اول هانس زیمر Zoe Zimmer نیز به تبعیت از مادر خود در صنعت مد و لباس فعالیت می‌کند. این روزها هانس زیمر به همراه همسر دوم خود و سه فرزند حاصل از این ازدواج در ملک اشرافی‌اش در شهر لس‌انجلس زندگی می‌کند.

منبع وب‌سایت last.fm ؛