جوکر و هنرنمایی بازیگران از جک نیکلسون تا خواکین فینیکس؛

کیارش رمضان‌نژاد - دوشنبه، 2 مهر 1397

انتشار تصاویر جدید از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر ولوله‌ای در اینترنت برپا کرده است و بار دیگر نام و یاد جوکر این شخصیت پلید را در خاطر مخاطبان زنده کرده است. به همین مناسبت در این مطلب قصد داریم تا مروری داشته باشیم بر بازی تمام بازیگران که در چند سال اخیر در جلد جوکر فرو رفته‌اند و قاه‌قاه به حال زار مردم شهر گاتم Gotham خندیده‌اند.

بیراه نیست اگر هفته‌ی گذشته را در دنیای سرگرمی هفته‌ی جوکر بنامیم چرا که با آغاز فیلمبرداری این فیلم هر روز تصویر تازه‌ای از خواکین فونیکس Joaquin Phoenix در کسوت جوکر منتشر می‌شود و آتشی به جان تماشاچیان منتظری می‌اندازد که بی‌صبرانه منتظر ببینند،‌ جوکر جدید چه از آب در خواهد آمد.

نباید فراموش کنیم که جلوه‌نمایی خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر اولین مرتبه‌ای نیست که در سینما هیاهو بر پا می‌کند و تاریخ پر فراز و نشیب سینما، جوکرهای مشهور و محبوب بسیاری به خود دیده است. همین مسأله‌ بهانه‌ای بدستمان داده است تا بر اولین تصاویری که از بازیگر جوکر در اعصار مختلف منتشر شده است، نظری بیفکنیم و نظرات مثبت و منفی که با معرفی جوکرهای جدید در اینترنت و مطبوعات همه‌گیر شده‌اند را با هم مرور کنیم.

قبل از خواندن ادامه‌ی این مطلب در وب‌سایت ملودایو Melodive نظر شما را به این نکته نیز جلب می‌کنیم که در نوشته اولین تصویر منتشر شده از هر جوکر و واکنش مخاطبان و طرفداران نسبت به این تصاویر اولیه را مرور کرده‌ایم، تصاویری که ممکن است بعدها و با اکران فیلم تغییراتی در سر و شکل جوکری که قهرمانشان بوده‌اند به وجود آمده باشد. با ملودایو Melodive همراه باشید و تا دریابید جوکر مورد علاقه‌ی شما در نظر دیگر طرفداران مجموعه‌های بتمن در میان خوب‌ها جای گرفته است یا بدها؟

جوکر با بازی کامرون مانهن Cameron Monaghan در سریال گاتم Gotham؛‌

جوکر

چند سالی می‌شود که سریال گاتم Gotham به قلع و قمع خاطرات شیرین طرفداران از دشمنان تبهکار بتمن مشغول است، پس تعجبی نخواهد داشت اگر معرفی کامرون مانهن Cameron Monaghan به عنوان بازیگر نقش جوکر در این سریال با استقبال سرد طرفداران داستان‌های بتمن همراه شود و چندان مورد تأیید مخاطبان نباشد.

با اینکه تأثیر کامیک بوک‌های بتمن در سریال گاتم Gotham احساس می‌شود، اما سازندگان سریال گاتم Gotham در پرداخت اولیه‌ی جوکرِ این سریال واقعا کج‌سلیقگی به خرج داده‌اند و با سر کردن کلاه شاپویی بر سر بازیگری که صورتش کمی سپید شده است، به خیال خودشان جوکری درست کرده‌اند که بیش‌تر دلقک‌ها را به خاطر می‌آورد تا جوکری که قرار است سردسته‌ی تبهکارانی باشد که با بتمن مبارزه می‌کنند.

جای تعجب ندارد که این جوکر دست‌ساز استودیوی فاکس در سریال گاتم Gotham عاقبت به خیر نشد و چندان در یاد و خاطر تماشاگران باقی نماند.   

البته این نکته را نیز نباید از یاد ببریم که در سریال گاتم Gotham دو بازیگر در نقش برادرانی دوقلو جوکر را بازی می‌کردند و در قسمت‌های اول، سازندگان این سریال از بردن نام جوکر ابا داشتند، اما با تمام این حواشی سریال گاتم Gotham یکی از گزینه‌های بررسی موفقیت نقش جوکر در تاریخ سینما و تلویزیون محسوب می‌شود.   

 جوکر با بازی جرد لتو Jared Leto  در فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad ؛‌

جوکر

وقتی که رسانه‌ها از انتخاب جرد لتو Jared Leto به عنوان بازیگر نقش جوکر در فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad خبر دادند، انتظارات زیادی در طرفداران ماجراهای بتمن ایجاد شد که این مرتبه کار بازی نقش جوکر را به کاردان سپرده‌اند. به خصوص که جرد لتو Jared Leto محبوب به تازگی نیز اسکار نقش مکمل مرد را به خاطر بازی در فیلم Dallas Buyers Club برده بود و به یکی از سنگین‌وزن‌های عرصه‌ی بازیگری در هالیوود تبدیل شده بود.

متأسفانه تمام این دلخوشی‌ها با انتشار اولین تصویر از جوکری که قرار بود در فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad دود شد و به هوا رفت و بر همگان مشخص شد که دیوید آیر کارگردان فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad هیچ تصمیمی برای استفاده از عناصر داستانی که در کمیک‌بوک‌های بتمن با آن‌ها آشنا هستیم، ندارد.

بیشترین مشکل طرفداران با جوکر فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad با بازی جرد لتو Jared Leto   خالکوبی‌هایی بود که برای این نقش در نظر گرفته شده بود، خالکوبی‌هایی که در هیچ کدام از جوکرهای قدیمی اثری از آثارشان مشاهده نشده بود و این جوکر جدید را نامتعارف و غیر قابل باور می‌کرد در کنار این خالکوبی‌های غیر واقعی، آرایش دندان گانگسترگونه‌ی جوکر در فیلم جوخه خودکشی  Suicide Squad نیز هیچ کمکی به جوکر شدن این گریم متفاوت در چشم طرفداران نکرده بود.

جوکر با بازی خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در فیلم جوکر؛‌

جوکر

تصاویر جدیدی که ظرف یکی، دو روز اخیر از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر منتشر شده‌اند، هیجان‌انگیز و وسوسه‌کننده هستند، اما این تصاویر اولین عکس‌هایی نیستند که از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر منتشر می‌شوند، در واقع اولین تصاویری که از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش پادشاه خندان تبهکاران منتشر شدند، تصاویری خشک و بی‌روح از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix بودند که بیشتر از آنکه شبیه جوکر باشند، شبیه خود خواکین فینیکس Joaquin Phoenix بودند. ما در وب‌سایت ملودایو Melodive در مطلبی اختصاصی به این موضوع پرداختیم. بعد از انتشار این تصاویر واکنش مخاطبان متفاوت بود، برخی از طرفداران از این ظاهر و داستان تازه استقبال کردند و برخی دیگر نسبت به مشاهده‌ی خاستگاه جوکر و داستانی که چندان ریشه در کامیک‌بوک‌های بتمن نداشته باشد، ابراز بی‌علاقگی و بی‌میلی کردند.

تاد فیلیپس Todd Phillips کارگردان این فیلم هوشمندانه بعد از انتشار این عکس‌ها، تصاویر تازه‌ای از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix با گریم کامل در نقش جوکر منتشر کرد که دل مخاطبان و طرفداران جوکر را ربود و امیدها را برای پیدا شدن بهترین جوکر تاریخ سینما بعد از سال‌ها دوباره زنده کرد.

اگر بخواهیم بر مبنای واکنش‌های مثبت طرفداران از تصاویر منتشر شده از خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر در روزهای اخیر قضاوت کنیم،‌ می‌توانیم خواکین فینیکس Joaquin Phoenix در نقش جوکر را محبوب‌ترین جوکرهای این فهرست در نظر بگیریم.

جوکر با بازی جک نیکلسون در فیلم بتمن؛‌

جوکر

زمانی که جک نیکلسن گریم سرخ جوکر را بر لبانش کشید تا جلوی دوربین عکاسان اولین تصاویر را در نقش جوکر ثبت کند، خبری از شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام یا توئیتر نبود. اما با این حال آن زمان هم شاهد غر و لندهای طرفدارانی بودیم که از انتخاب بازیگران این فیلم نالان و شاکی بودند. البته ناگفته نماند که آن زمان گلایه مخاطبان بیشتر از انتخاب مایکل کیتون Michael Keaton در نقش بتمن بود تا جک نیکلسون در لباس جوکر!

اگر انتقاداتی هم در مورد جک نیکلسون در جلد جوکر بود بیشتر به اضافه وزن این بازیگر باز می‌گشت، اعتراضاتی که هیچ‌گاه همه‌گیر و خیلی جدی هم نشد.

از جمله ویژگی‌های جک نیکلسون در نقش جوکر می‌توان به رنگ جیغ لباس‌ها، موهای سبزرنگ و خنده‌ی شیطانی اشاره کرد که تمام صورت جک نیکلسون را پر می‌کرد. جوکر با بازی جک نیکلسون در فیلم تیم برتون، ‌نقشی است که هنوز وقتی بعد از سال‌ها سراغش را می‌گیریم حال و هوای دهه‌ی 80 و 90 میلادی را در خلق و شکل‌گیری شخصیت این نقش احساس می‌کنیم.

جوکر با بازی هیث لجر Heath Ledger در فیلم شوالیه‌ی تاریکی؛‌

جوکر

وقتی صحبت از هیث لجر Heath Ledger فقید در نقش جوکر مطرح می‌شود، یاد دو تصویر از اولین حضور این بازیگر در نقش جوکر می‌افتیم، اولین تصویر، عکسی تار و مبهم بود که نشان می‌داد که جوکر هیث لجر Heath Ledger در زمینه‌های گوناگون وامدار همان شخصیت تبهکاری است که در کامیک‌بوک‌های بتمن با آن آشنا هستیم. دومین تصویری که از نقش جوکر با بازی هیث لجر Heath Ledger منتشر شد،‌ پرتره‌ای تمام چهره از این بازیگر با گریم جوکر بود که در اولین روزها چندان هم در جلب واکنش‌های مثبت مخاطبان موفق نبود.

این تصویر دوم همان عکسی است که می‌خواهیم در موردش در این نوشته صحبت کنیم. جوکر زاییده‌ی تخیل کریستوفر نولان اگر چه شباهت چندانی به جوکر کمیک‌بوک‌های بتمن نداشت،‌ اما آنقدر جوکر متفاوتی بود که حسابی کنجکاوی مخاطبان را برای دیدن این جوکر جدید بر روی پرده‌های سینما بر انگیزد. در مورد جوکر با بازی هیث لجر Heath Ledger فقید می‌توان به این نکات نیز اشاره کرد که این شخصیت، مسخرگی‌های جوکر با بازی جرد لتو Jared Leto را نداشت و یا مانند جوکر با بازی خواکین فینیکس Joaquin Phoenix شباهت فراوانی به شخصیت حقیقی این بازیگر نداشت، این موارد مثبت در کنار فوت نابهنگام هیث لجر Heath Ledger بعد از نمایش فیلم بتمن،‌ دست به دست هم دادند تا جایزه‌ی اسکار نصیب جوکر فیلم کریستوفر نولان شود.

منبع وب‌سایت comicbookmovie.com ؛‌